Odpočet mojej práce za január 2023

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Prinášam vám zhrnutie mojich najdôležitejších aktivít nielen v Európskom parlamente ale aj na Slovensku za mesiac január.

  • Od začiatku januára sa vdovský či vdovecký dôchodok vypláca dva roky po smrti manželského partnera namiesto pôvodného jedného roku. Zároveň sa znížil vek, od ktorého sa opätovne dávka vypláca tým, čo vychovali jedno dieťa, a to z dôchodkového veku na 57 rokov. Nespravodlivosti vo vyplácaní vdovských dôchodkov sa venujem od začiatku svojho mandátu v EP a pokračujem aj po tomto úspechu a čiastočnom posune v našej legislatíve.
  • Aktívne konám na európskej i slovenskej pôde vo veci úmrtia Slováka Jozefa Chovanca na bruselskom letisku po násilnom zásahu tamojšej polície, a preto považujem za neakceptovateľné, že belgická prokuratúra zverejnila stanovisko, z ktorého nevyplýva žiadna trestnoprávna zodpovednosť za brutálne správanie policajtov.
  • Na stretnutí s ministrom spravodlivosti Viliamom Karasom som apelovala aby sa pri rokovaniach Rady zasadil za takú pozíciu SR ku kontroverznému návrhu o vzájomnom uznávaní rodičovstva medzi členskými štátmi, ktorá bude za každých okolností plne rešpektovať výlučnú právomoc členských štátov v oblasti rodinného práva. Tento návrh totiž otvára závažné právne a morálne otázky týkajúce sa manželstva či rodičovstva.
  • Ochrana dôstojnosti a práv každého človeka vo svete je základom mojej každodennej politickej práce. Výzvy na zahrnutie tzv. práva na umelý potrat do Charty základných práv EÚ prenikajúce postupne do rôznych parlamentných správ považujem za neakceptovateľné. Z tohto dôvodu som nemohla podporiť ani extenzívnu výročnú správu o ľudských právach, ktorú Európsky parlament prijal na januárovom plenárnom zasadnutí.
  • Ako tieňová spravodajkyňa Európskeho parlamentu pre nástroj proti nátlaku nahlas presadzujem, aby sme zabezpečili potrebné nástroje na ochranu nášho jednotného trhu. Naša úloha je dvojaká: na jednej strane podporovať inováciu, no zároveň zabezpečiť, aby sme už nikdy neboli vydierateľní totalitnými režimami, ako sme to videli pro Covide alebo pri nedostatku iných surovín potrebných vo výrobe a priemysle.
  • Fenomén tzv. mäkkého prenasledovania kresťanov, ktorý spočíva v stigmatizácii či vytláčaní na okraj, ale aj moja snaha a konkrétne kroky, ktoré v EP robím voči prenasledovaniu kresťanov a vôbec veriacim boli témami rozhovoru s otcom arcibiskupom Cyriľom Vasiľom, ktorý navštívil Európsky parlament.
  • S predstaviteľmi KDH z Bratislavského kraja som diskutovala o spôsoboch ako vytvoriť a presadiť odbornú ponuku hnutia pre občanov z tohto kraja postavenú na konzervatívnom, kresťansko-sociálnom a národnom pilieri.
  • Bolestivým faktom podľa organizácie Open Doors je, že prenasledovaniu či diskriminácii je dnes vystavených viac ako 360 miliónov veriacich po celom svete. Totalita, extrémizmus, či prenasledovanie totiž destabilizujú celé regióny a vystavujú úniu bezpečnostným výzvam. Aj preto sa EÚ musí aktívne zasadzovať o podporu náboženskej slobody v rámci i mimo nej. Ako tieňová spravodajkyňa pre multilateralizmus preto na problém upozorňujem a navrhujem hneď niekoľko spôsobov, ktorými môžeme zastaviť tento trend.
  • EÚ investuje vo viacerých krajinách Afriky, Južnej Ameriky či Ázie 6 miliárd eur. V záujme ochrany našej bezpečnosti a snahám Číny ekonomicky v týchto krajinách taktiež investovať, ale za vysokú cenu potláčania ľudských práv a slobôd, znečistenia životného prostredia či rozvrátenia miestnej ekonomiky, je potrebné, aby EÚ v programe Global Gateway maximalizovala svoje úsilie a dodržala plán investovať tu do roku 2027 približne 300 miliárd eur.
  • Ruská agresia a spôsob vedenia vojny proti Ukrajine je jasným porušením Charty Organizácie Spojených národov a medzinárodného práva. Vedenie Ruskej federácie ako také musí jedného dňa čeliť spravodlivosti za zločiny proti agresii a zločiny proti mieru, nech to bude trvať akokoľvek dlho. Preto podporujem myšlienku vzniku tribunálu pre zločiny agresie proti Ukrajine.
  • Pripomenula som si 30 rokov samostatného Slovenska a verejne vyslovila do ďalších rokov želanie, ktoré spočíva spočíva v povzbudení ku kultivovanému dialógu a dôvere – medzi nami navzájom, medzi občanmi a politikmi, či občanov voči inštitúciám. Dôvera je totiž kľúčom k vytváraniu spoločenstva, ktoré dokáže napredovať a prekonávať prekážky.

Krásne zimné a fašiangové chvíle prajem, ale aj veľa trpezlivosti pri vykonávaní všetkého dobrého, o čo sa vo svojom okolí snažíte.

ZOSTAŇME V KONTAKTE

Nechajte mi Váš e-mail a majte prehľad o tom, čo pre Vás robím  v Európskom parlamente! 

Skip to content