Odpočet mojej práce za november 2022

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Aj tieto veci som zrealizovala počas novembra vo svojej služby občanom.

  • Zorganizovala som medzinárodnú odbornú konferenciu o umelej inteligencii (AI). Fenomén AI ovplyvňuje mnohé oblasti nášho života. Ako však uchopiť a používať umelú inteligenciu tak, aby bol človek a jeho dôstojnosť vždy na prvom mieste? Odpoveď na túto otázku som hľadala spolu s vedcami, zástupcami verejného i súkromného sektora, vzdelávacích inštitúcií a mnohými ďalšími na medzinárodnej konferencii Človek a umelá inteligencia.
  • Pozvala som do Bruselu predsedu KBS Mons. Bernarda Bobera. Mimoriadne si vážim vzácnu, produktívnu a priateľskú návštevu jeho delegácie z Konferencie biskupov Slovenska. Som vďačná, že otec arcibiskup Bober prejavil záujem o Európske témy. Vážim si, že predstavitelia Cirkvi, ktorá vždy stála pri chudobných a trpiacich, pozorne sledujú ako sa tvoria európske politiky a hľadajú odpovede na rôzne výzvy, ktorým dnes ľudia čelia.
  • Neustále trvám na principiálnosti našich vzťahov, a to aj v obchode. Ako tieňová spravodajkyňa pre návrh smernice, ktorá má zabrániť dovozu výrobkov vyrábaných novodobými otrokmi, alebo z krajín, kde sú porušované ľudské práva, som navrhla niekoľko zmien v jej texte. Žiadam vyjasnenia, právnu istotu a kritériá, ktorých cieľom je nevystaviť firmy zbytočnému byrokratickému zaťaženiu, no zároveň zlepšiť ochranu ľudských práv vo svete.
  • Podporila som dôležitú smernicu o ochrane kritickej infraštruktúry EÚ, ktorá je zásadná pre našu bezpečnosť, a to vrátane boja proti hybridným hrozbám. Prijali sme v deň 70. výročia prvého zasadnutia Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, ktoré predchádzalo vzniku EÚ.
  • Upozornila som, že čínsky totalitný režim prevádzkuje podľa dostupných dôkazov vo svete 54 nelegálnych zahraničných policajných staníc, a to vrátane 16 krajín EÚ, kde rôznymi násilnými prostriedkami núti svojich občanov vrátiť sa do vlasti. Jedna z nich je podľa investigatívneho vyšetrovania organizácie Safeguard Defenders dokonca aj na Slovensku. So žiadosťou o riadne vyšetrenie a zastavenie týchto nezákonných totalitných praktík som sa obrátila na našich ministrov vnútra, obrany a zahraničných vecí. Téme sa venoval aj prestížny denník Washington Post.
  • Chcem odolnejšiu spoločnosť proti dezinformáciám, ktoré dnes ohrozujú už deti a mladých. Aj preto som prijala záštitu nad expertným seminárom vedeným organizáciou digiQ. Pedagóvia, asistenti, školskí psychológovia, vychovávatelia, animátori, ale aj ďalší pracovníci v školstve, dostali odborné poznatky v tejto oblasti užitočné pre každodennú prax.
  • Vystúpila som na konferencii Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, kde som zdôraznila, že pochopením príbehov nenápadných hrdinov si znovuobjavujeme stratenú ľudskosť, charakter, slušnosť a odvahu. Sloboda nie je samozrejmosť a pred zlom si nemôžeme zatvárať oči. Naopak, musíme o ňom pravdivo informovať.
  • Nesúhlasím s prijatou smernicou zavádzajúcou kvóty pre riadiacich pracovníkov kótovaných spoločností. Som presvedčená, že na dosiahnutie rovného zastúpenia žien a mužov v týchto pozíciách potrebujeme iný prístup, a to najmä cielene prijímať také opatrenia, ktoré by ženám – mamám – umožnili skĺbiť starostlivosť o rodinu s profesijným uplatnením.
  • Deň boja za slobodu a demokraciu som si pripomenula na niekdajšej hranici železnej opony spolu s Mariánom Čaučíkom z KDH, predstaviteľmi Slovenskej republiky, ÚPN a zástupcami Konfederácie politických väzňov Slovenska, kde sme si uctili pamiatku všetkých obetí totality a upriamili pozornosť na význam slobody.
  • V rámci projektu Euroscola, ktorý podnecuje stredoškolákov k aktívnemu spoznávaniu Európskej únie, jej významu, príležitostiam, ktoré im ponúka, ale aj výzvam, ktoré prináša, som navštívila za dva dni tri školy: Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach, Spojenú školu na ul. Ľ. Podjavorinskej v Prešove a Gymnázium v Giraltovciach, kde sme diskutovali o budúcnosti EÚ, dezinformáciách či umelej inteligencii.
  • Pravidelne si pripomínam tzv. Červenú stredu, deň spomienky na prenasledovaných kresťanov vo svete. Podľa štatistík medzinárodných organizácií každý deň zomrie pre vieru v Krista 11 ľudí, 12 kresťanov je neprávom zatknutých, zadržaných, alebo uväznených a 5 kresťanov je unesených kvôli náboženským dôvodom. Okrem utrpenia konkrétnych ľudí táto forma útlaku neustále prispieva k migračnej kríze, a tá zas dáva podnet na mnohé bezpečnostné výzvy. Presadzovanie slobody náboženského vyznania a viery nie je teda len v súlade s našimi deklarovanými hodnotami, ale je tiež nevyhnutné pri riešení dnešných globálnych problémov.
  • S radosťou som počas celoslovenskej Rady KDH, ocenila našich starostov – rekordérov. V KDH sú štyria starostovia, ktorí obhájili svoj post už neuveriteľných deväťkrát a svoju službu občanom vykonávajú nepretržite od roku 1990.
  • Na pôde Trnavskej univerzity sme diskutovali o udelení Sacharovovej ceny za slobodu myslenia všetkým Ukrajinkám a Ukrajincom.
  • Aj tento rok ponúkam možnosť stáže v mojej kancelárii Európskeho parlamentu v Bruseli, pretože chcem dať príležitosť mladým ľuďom presadiť sa a získať neoceniteľné skúsenosti, ktoré budú na pracovnom trhu potrebovať.

Milí priatelia, ďalší rok sa blíži ku koncu a preto si Vám dovoľujem poďakovať za priazeň, podporu mnohým aj za spoluprácu. Želám Vám pokojný čas adventu a požehnané Vianoce. Nech žiadne starosti, či obavy nezatienia radosť z nádeje betlehemského Svetla.

ZOSTAŇME V KONTAKTE

Nechajte mi Váš e-mail a majte prehľad o tom, čo pre Vás robím  v Európskom parlamente! 

Skip to content