Predstavujem zhrnutie mojich najdôležitejších aktivít nielen v Európskom parlamente ale aj na Slovensku za mesiac september.
- Úprimne ďakujem za 202 515 vašich hlasov, ktorými ste vo voľbách vyjadrili svoju dôveru
osobnostiam a programu KDH. Budeme silným hlasom konzervatívnych a kresťanských
voličov v Národnej rade SR a nesklameme vás. S hlbokým smútkom však vnímam víťazstvo strany, ktorá našu krajinu v minulosti priviedla do ekonomickej a morálnej skazy. Pevne verím, že každodennou prácou a vzdelávaním môžeme dosiahnuť v našej spoločnosti zmenu. Uisťujem vás, že KDH bude aj naďalej tak ako vždy jasne stáť na strane spravodlivosti a práva.
- Opakovane som v posledných rokoch adresovala najvyšším predstaviteľom EÚ naliehavé výzvy na revíziu našich vzťahov s diktátorským režimom v Azerbajdžane. Je neakceptovateľné, aby EÚ vzhľadom na súčasnú bezprecedentnú situáciu stále považovala Azerbajdžan za strategického partnera. Ak by EÚ pristupovala k zahraničnej politike principiálne, nemohla by však zmluvu o strategickom partnerstve ani len uzavrieť. To, čo dnes vidíme, sú etnické čistky kresťanského arménskeho obyvateľstva z Náhorného Karabachu – ide o bezprecedentnú humanitárnu katastrofu, kde je momentálne urgentnou výzvou pre EÚ poskytnúť humanitárnu pomoc.
- Zasadzujem sa za to, aby pre držiteľov Európskeho preukazu osôb so zdravotným postihnutím členské štáty čo najviac rozšírili rozsah zvýhodnení, a to napríklad v oblasti cestovania, vstupného do rôznych zariadení či asistenčných služieb. V tomto duchu som moje priority komunikovala aj Európskej komisii. Zároveň poukazujem na potrebu zvýšiť povedomie o európskom preukaze tým, že držiteľov národných preukazov upozorníme na ich nárok. Procesy vybavenia a uplatňovania európskych preukazov musia byť prehľadné a zrozumiteľné.
- Pre európsky priemysel je zabezpečenie prístupu ku kritickým surovinám kľúčové, obzvlášť v kontexte súčasných geopolitických hrozieb. Ide totiž o živobytie ľudí. Musíme si uvedomiť, že bez materiálov ako je lítium či kobalt, napríklad ani náš automobilový priemysel nemá budúcnosť. Preto som sa aktívne zasadzovala a vítam prijatý Akto o kritických surovinách.
- Znovu som sa stretla so zástupcami opatrovateľov na Slovensku, aby sme spoločne pracovali na systémovom riešení neudržateľnej situácie v sektore. Na Valnom zhromaždení Komory opatrovateliek som hovorila aj mojich aktivitách vrátane prijatia pozmeňovacích návrhov v rámci Európskej stratégie v oblasti starostlivosti. S potešením som prijala pozvanie byť členkou poroty pre udelenie Národnej ceny starostlivosti DOBRÉ SRDCE pre najlepších zamestnancov v sociálnych službách a na slávnostnom podujatí odovzdala ocenenie v kategórii Opatrovateľ. Milé opatrovateľky a opatrovatelia, vážim si vašu prácu a ďakujem vám!
- Nesúhlasím s otváraním európskych zmlúv, o čom znova hovorila predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová vo svojej správe o stave únie. Dlhodobo komunikujem, že v čase závažných vonkajších a vnútorných výziev ako je napríklad vysoká inflácia, drahé potraviny a energie, vojna na Ukrajine, hrozby zo strany Číny v súvislosti s našou závislosťou či úpadkom konkurencieschopnosti európskych firiem považujem za absurdné zaoberať sa touto otázkou. Brusel dnes nepotrebuje žiadne nové kompetencie, je kľúčové správne používať, tie, ktoré má.
- Na druhej strane však oceňujem, že Ursula von der Leyenová oznámila zámer preskúmať zavedenie ciel na ochranu európskych výrobcov pred čínskym dovozom lacnejších elektrických vozidiel. Európa dnes čelí aj viac ako 70 percentnej závislosti na Číne v dodávkach kobaltu či germánia, ktoré sa taktiež používajú pri výrobe batérií alebo čipov do áut, mobilných telefónov či počítačov. Úspešne som pripomienkovala a podporila Akt o dostupnosti kritických surovín, ktorý má pomôcť Európe znížiť našu závislosť v cenných kovoch a ďalších kritických surovinách najmä od rôznych diktátorských a totalitných režimov.
- Eurofondy slúžia na to, aby posúvali európske regióny dopredu. My naše regióny dopredu neposúvame. Potrebujeme dať viac peňazí do regiónov. V Poľsku je to až polovica. V EÚ sme vyrokovali nulovú spoluúčasť pre miestnu a regionálnu správu, naša vláda však musí o to požiadať a aj tak pomôcť zlepšiť naše čerpanie a zabrániť vracaniu peňazí.
- Chrániť naše hranice a riešiť problémy tam, kde vznikajú – to je moja odpoveď na migračnú krízu. Nepomôžu nám papierové formuláre alebo policajti na vstupe z Maďarska. V EÚ máme analytické oddelenia sledujúce pohyb migrantov, máme Frontex určený aj na ochranu našich hraníc. Niekde sa osvedčili fyzické bariéry, ktoré by však mala financovať EÚ, pokiaľ sa jedná o spoločnú ochranu hraníc. Najviac však pomôže aktuálne 80 miliónový nástroj rozvojovej pomoci, ktorý sme mali použiť už dávno a v dostatočnej výške a budem sa opakovať, ale priamo tam, odkiaľ ľudia z krajín odchádzajú.
Priatelia, prajem vám veľa úspechov vo všetkom, čo robíte.