Stanovisko poslankyne EP Miriam Lexmann za KDH k Uzneseniu Európskeho parlamentu o plánovanom zrušení kľúčových protikorupčných štruktúr na Slovensku a jeho dôsledkoch pre právny štát.
Už od začiatku svojho mandátu dôrazne kritizujem, že Európsky parlament čoraz viac nadužíva svoj politický priestor na hodnotenie vnútropolitickej situácie v členských štátoch. Len tento týždeň máme na programe plenárneho zasadnutia vnútropolitické otázky v štyroch členských krajinách. Omnoho závažnejšie je však, že často priamo zasahuje do ich výlučných právomocí. Žiaľ, tento aktivizmus a ideologizácia Európskeho parlamentu vážne naštrbili jeho dôveryhodnosť aj v očiach občanov.
KDH bolo od začiatku proti tomu, aby sa táto slovenská vnútropolitická otázka prenášala na pôdu Európskeho parlamentu. Na základe všetkých týchto dôvodov som predložené uznesenie o Slovensku nepodporila. Zdôrazňujem však, že tak ako KDH, aj ja osobne sa jednoznačne staviam proti rušeniu ÚŠP a navrhnutej novele trestného zákona a robím všetko pre to, aby sa nám podarilo zastaviť toto ohrozenie spravodlivosti a boja proti korupcii na domácej pôde. Spolu s tisícmi občanov stojíme na našich námestiach a rovnako bránime právny štát na Slovensku aj v Národnej rade SR.
Opätovne odmietam nehorázne klamstvá a obvinenia zo strany premiéra Fica, ministra Tarabu a ďalších koaličných predstaviteľov o tom, že som v Bruseli otvorila otázku prípadného odňatia eurofondov pre Slovensko. Práve naopak, celé roky sa ako jedna z mála poslancov v Európskom parlamente zasadzujem za striktné dodržiavanie zakladajúcich zmlúv a ochranu výlučných kompetencií členských štátov a neustále zdôrazňujem, že odoberanie eurofondov sa nemôže používať ako nástroj trestania členských štátov. Tak to bolo v prípade Poľska a Maďarska, o to viac platí, keď ide o Slovensko.