Kresťanskí demokrati stáli pri zrode Európskej únie. Do jej základov vložili hlbokú úctu pre to, čo spolu v Európe zdieľame, ale i to, čím sa líšime. Spoločne tak dokážeme chrániť mier a bezpečnosť i vytvárať podmienky pre prosperitu všetkých.
Kľúčom k našej jednote je však vernosť hodnotám a princípom. Jedným z nich je rešpektovanie výlučných právomocí členských štátov. Aj preto sa KDH pri našom vstupe do EÚ zasadilo za prijatie Deklarácie o zvrchovanosti členských štátov EÚ v kultúrno-etických otázkach.
Pre kresťanských demokratov je zásadné, aby sa zachovala sloboda členských štátov rozhodovať o vlastnej vnútornej politike a vnútornom usporiadaní, prirodzene za predpokladu zachovávania právneho štátu. Preto je dôležité, aby malo Slovensko možnosť samé sa vysporiadať s otázkami prípadnej zmeny trestnej legislatívy a nebolo nútené formou finančných trestov. Navyše, minulosť ukázala, že takýto spôsob politiky prináša veľký odpor u občanov a znižuje dôveru v európske inštitúcie.
Milan Majerský: „Celé roky kritika Európskej komisie a Európskeho parlamentu v kontexte ochrany právneho štátu príliš často smerovala do politík, ktoré patria do výlučnej kompetencie členských štátov. Tento aktivizmus presadzovať rovnaké videnie sveta, žiaľ, nahlodal legitimitu a autoritu Európskej únie. KDH sa od začiatku stavalo proti tomu, aby sa otázka rušenia ÚŠP a súvisiacich zmien prenášala na európsku úroveň. Preto považujeme za kontraproduktívne, aby Európsky parlament v súčasnosti k tejto téme prijímal akúkoľvek rezolúciu.
KDH tiež ako strana silná v regiónoch dlhodobo presadzuje, aby Slovensko oveľa efektívnejšie.využívalo eurofondy na to, na čo sú určené – na zlepšenie života ľudí.
Miriam Lexmann: „Nedávne obvinenia zo strany premiéra Fica, ministra Tarabu a ďalších, že som akýmkoľvek spôsobom otvorila otázku prípadného odňatia eurofondov pre Slovensko sú nehoráznym klamstvom. Dobre vedia, že som sa ako jedna z mála v Európskom parlamente vždy dôrazne zasadzovala za striktné dodržiavanie základných zmlúv a teda, aby sa odoberanie eurofondov nepoužívalo ako nástroj trestania členských štátov. Tak to bolo v prípade Poľska či Maďarska, o to viac to platí, keď ide o Slovensko.“
Viac k téme si vypočujte tu: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11340/2199941
tu: https://www.lumen.sk/archiv-play/174344
alebo prečítajte: https://www.teraz.sk/slovensko/lexmann-europsky-parlament-urobil-vyz/748500-clanok.html
či pozrite v nasledovnom linku: https://www.hnonline.sk/tv/relacie/doslova/96124558-lexmann-z-kdh-fico-nas-hrubo-osocuje-kroky-ktore-kritizuje-pritom-robi-sam