Odpočet mojej práce za február 2024

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Vo februári som v službe občanom, ako poslankyňa Európskeho parlamentu, mala možnosť uskutočniť aj tieto aktivity:

  • S vďakou za podporu Rady KDH a za všetky vaše povzbudenia chcem oznámiť, že sa 8. júna budem o vašu dôveru uchádzať vo voľbách do Európskeho parlamentu s číslom 1 na kandidátke KDH. Aj naďalej chcem byť konzervatívnym hlasom, a tak ochraňovať hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

  • Dlhodobo upozorňujem, že niektoré zelené požiadavky zo strany európskych inštitúcií vytvárajú obrovský tlak na farmárov, čo má negatívny dopad aj na ceny potravín. Preto žiadam ich prehodnotenie. Budem sa naďalej zasadzovať za to, aby potravinová bezpečnosť bola jednou z kľúčových priorít európskych inštitúcií tak, ako to občania požadujú. Zároveň spolu s KDH vyzývame ministra pôdohospodárstva, aby sa prestal skrývať za protesty. Práve on je najkompetentnejší rokovať v Bruseli o čo najlepších podmienkach pre slovenských farmárov.

  • V spolupráci s platformou Konzervatívne ženy, ktorú som na jeseň založila, a Kresťanskodemokratickou mládežou Slovenska som iniciovala petíciu predstaviteľom vládnych strán, kde sme žiadali okamžitú nápravu nehorázneho zníženia premlčacích dôb pri znásilnení a sexuálnom násilí a aby sa verejne ospravedlnili obetiam, ktorým sa pri svojich vyjadreniach doslova vysmiali do tváre. Tiež sme ich vyzvali, aby v zmysle vlastného Programového vyhlásenia vlády aktívne zlepšili ochranu osôb pred násilím.

  • Mala som možnosť byť na viacerých protestoch proti návrhu novej trestnej legislatívy, a tiež sa aj prihovoriť obyvateľom Košíc. Prítomnosť ľudí na protestoch je aj pre nás, politikov, obrovskou podporou v tomto spoločnom boji – ako na námestiach a v uliciach mnohých miest, tak aj na pôde nášho parlamentu.

  • Členské štáty vytvoria tzv. peňaženku digitálnej identity, ktorá bude obsahovať rôzne dokumenty, občiansky či vodičský preukaz, alebo diplomy. Tá pomôže minimalizovať množstvo fyzických kartičiek a administratívnych úkonov, a tiež uľahčí pobyt v zahraničí, keďže tieto doklady budú automaticky uznávané v iných členských štátoch. Rada som jeden z ďalších dobrých zámerov EÚ podporila.

  • Dlhodobo upozorňujem na to, že ak v službách starostlivosti neurobíme systémové zmeny, čaká nás kolaps. V KDH prichádzame s riešeniami. Na tlačovej konferencii sme vyzvali na odpustenie odvodov pre poskytovateľov opatrovateľských služieb, ako krízové riešenie, keďže financovanie z eurofondov je aj naďalej veľmi zle nastavené. Naši seniori, ktorí si celý život platia odvody majú predsa nárok na kvalitnú opatrovateľskú starostlivosť.

  • V Bruseli som pri príležitosti 34. výročia KDH privítala viacerých návštevníkov. Boli medzi nimi aj dobrovoľníci, ktorí pred voľbami venovali množstvo času a úsilia, aby sa KDH opäť dostalo do parlamentu. Ich angažovanosť je pre mňa veľkým povzbudením. Je úžasné sledovať, že KDH má aj po 34 rokoch v sebe toľko energie a verím, že spoločne aj na európskej úrovni pomôžeme posunúť našu krajinu k lepšiemu.

  • Hlasovala som proti nariadeniu o rastlinách získaných novými genómovými technikami. Nie je možné, aby sme bez riadnych dôkazov, že tieto rastliny neprinášajú riziká pre život a zdravie ľudí, upustili od doterajších prísnych podmienok ich získavania. Rozhodne tiež nesúhlasím s tým, aby sme odstránili označenie prítomnosti geneticky modifikovaných rastlín v potravinách. Spotrebitelia jednoducho musia mať možnosť vybrať si, či takéto výrobky chcú alebo nechcú kupovať.

  • Na pôde Európskeho parlamentu som zorganizovala medzinárodnú konferenciu o prenasledovaní kresťanov. Vedeli ste, že takmer 4 miliardy ľudí v 26 krajinách sveta trpia porušovaním náboženskej slobody? Preto od začiatku môjho mandátu aktívne pracujem na pomoci všetkým prenasledovaným pre vieru. V týchto dňoch som o konkrétnej podpore trpiacich kresťanov z Náhorného Karabachu diskutovala aj na osobnom stretnutí s honorárnym konzulom Arménska na Slovensku pánom Bagratom Hakobyanom.

  • Aký bude dlhodobý prínos čínskej baterkárne? Číňania nemajú povesť kvalitných zamestnávateľov, ani nemôžeme počítať s transferom technológií na Slovensko. Čínske spoločnosti sú dnes hlavnými konkurentmi nášho automobilového priemyslu a namiesto podpory vlastného priemyslu dávame dotácie našim konkurentom. Prečítajte si v rozhovore pre Denník N.

  • Opätovne som vyzvala predstaviteľov štátu a pripomenula, že je zásadne dôležité, aby sa Slovenská republika jasne postavila za svojho tragicky zosnulého občana Jozefa Chovanca a konala kroky v prospech dôsledného, spravodlivého a transparentného vyšetrenia celého prípadu vrátane potrestania vinníkov.

  • Uplynuli dva roky neprestávajúcej hrôzy na Ukrajine, ktorá si vyžiadala mnoho životov. Všetci túžime po mieri, ktorý skutočne nastane vtedy, keď sa ruské vojská stiahnu z Ukrajiny. Vo februári sme si pripomenuli aj chladnokrvnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. A to len pre ich snahu o Slovensko bez podvodov a korupcie. Pripomenuli sme si aj smrť veľkých hrdinov Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára, ktorých komunistický režim zabil, lebo odkrývali jeho pravú tvár. Všetky tieto udalosti nám ukazujú, že sloboda a mier nie sú samozrejmosťou a treba ich chrániť.

Priatelia, prajem vám veľa úspechov vo všetkom, čo robíte.

ZOSTAŇME V KONTAKTE

Nechajte mi Váš e-mail a majte prehľad o tom, čo pre Vás robím  v Európskom parlamente! 

Skip to content