Svetový deň Downovho syndrómu: radosť výnimočných čašníkov zaplnila kaviarne v europarlamente

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Brusel, 19. marec 2025 – Svetový deň Downovhosyndrómu pripadajúci na 21. marec si dnes pripomenul aj Európsky parlament Bruseli. Podujatia na jeho pôde iniciovala poslankyňa Miriam Lexmann ako kvestorka, teda členka predsedníctvaeuroparlamentu. V centre týchto aktivít je úcta k dôstojnosti každého človeka. „Svetový deň Downovhosyndrómu je príležitosťou ukázať, že rozdielnosť vie spájať,“ zdôrazňuje europoslankyňa Lexmann.  

Sídlo Európskeho parlamentu (EP) dnes ožilo vďaka vzácnymľuďom s Downovým syndrómomNa pozvanie Miriam Lexmann sa pripojili k personálu dvoch parlamentných kaviarní ako čašníci. Radosť, ktorá z nich vyžarovala, sa šírila v celom priestore.

Ak sa zameriame na potenciál, ktorý je v nás, vieme vytvoriť prostredie, v ktorom sa bude každý cítiť užitočný a hlavne prijatý. Dnešok je skvelým príkladom toho, ako sa to dá.Možností, ako dať ľuďom s Downovým syndrómom vedieť, že si ich vážime a počítame s nimi, je mnoho. Veľmi ma teší, že vzniká čoraz viac iniciatív a aktivít, kde môžu nachádzať uplatnenie. Je našou povinnosťou vytvárať podmienky preplnú inklúziu vo vzdelávaní, na trhu práce, zdravotnej starostlivosti, ale aj pri cestovaní či voľnočasových aktivitách,“ uviedla poslankyňa Lexmann, ktorá sa v europarlamente dlhodobo venuje problematike osôb so zdravotnýmznevýhodnením.

Výnimočných čašníkov prišla pozdraviť aj predsedníčka EP Roberta Metsola. Išlo o gesto podpory a ocenenia ich práce, no najmä o upriamenie pozornosti na potrebu inklúzie.

Na podujatí boli na pozvanie europoslankyne Lexmann prítomní aj dvaja návštevníci s Downovým syndrómom zo Slovenska. Sprevádzal ich predseda Slovenskej spoločnosti Downovho syndrómu Róbert Lezo, ktorý ozrejmuje: Každý sme iný, líšime sa výzorom, vekom, hodnotami. Všetci však máme rovnakú dôstojnosť. Spolu chceme z Bruselu poslať na Slovensko túto výzvu: buďme k sebe chápavejší a citlivejší, lebo sme rovnako hodnotní.“

Inklúzia bola témou aj ďalšieho podujatia v Európskom parlamente, nad ktorým prevzala záštitu Miriam Lexmann. V utorok 18. marca sa uskutočnila inaugurácia pilotného projektu, v ktorom osoby so zdravotným znevýhodnením získavajú tréning ako sprievodcovia v galériách. Zdravotne znevýhodnení sprievodcovia z Nemecka sprevádzali poslancov a zamestnancov EP umeleckými dielami výstavy poľského predsedníctva Rady EÚ. Rovnako sprevádzali aj poslankyňu Lexmann spolu s hosťom zo Slovenska, talentovaným maliarom Stanislavom Ondrušom.

ZOSTAŇME V KONTAKTE

Nechajte mi Váš e-mail a majte prehľad o tom, čo pre Vás robím  v Európskom parlamente! 

Skip to content