Brusel, 31.január 2025 – Štát zlyháva v zlepšovaní života na vidieku a hádže ľudí v regiónoch cez palubu. Na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli to dnes skonštatovali v spoločnom vyhlásení predseda Prešovského samosprávneho kraja a predseda KDH Milan Majerský a europoslankyňa Miriam Lexmann. Reagovali tak na zverejnenú správu Národného kontrolného úradu týkajúcu sa miestnych akčných skupín (MAS), ktorá odhalila závažné manažérske zlyhania v riadení stratégií miestneho rozvoja vedeného komunitou. Opäť preto vyzvali vládu, aby dokázala, že to s regiónmi myslí naozaj vážne.
„Ľudia v regiónoch si zaslúžia lepší život. Štát má na to prostriedky z eurofondov, no túto príležitosť dlhodobo nedokáže využívať. Svedčia o tom závažné nedostatky v manažovaní rozvoja regiónov cez MAS, aj veľmi slabá dôvera vlády v regióny. My v KDH vieme, čím ľudia v našich obciach a mestách žijú, máme okolo 200 starostov. Podporujeme čo najširšie spravovanie vecí zdola. MAS sú skvelý nástroj na riešenie problémov na vidieku. Ľudia v regiónoch predsa vedia, kde potrebujú investície a musia mať možnosť rozhodovať o veciach, ktoré sa ich týkajú,“ uviedol Milan Majerský, predseda KDH a župan Prešovského kraja, ktorý sa v Bruseli zúčastňuje zasadnutia pracovných skupín vo Výbore regiónov.
Úspešné fungovanie rozvoja cez miestne akčné skupiny nie je v EÚ žiadna novinka. Výborné výsledky hlásia aj z Česka. Poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann zdôrazňuje: „Miestne akčné skupiny sú kľúčové pre lepší život ľudí v regiónoch. Ide hlavne o podporu poľnohospodárov, podnikateľov, cesty či občiansku vybavenosť na vidieku. Vďaka Európskemu sociálnemu fondu (ESF) by tu bola aj možnosť pomoci nezamestnaným, zdravotne znevýhodneným, viacpočetným rodinám, osamelým rodičom či seniorom. Slovensko však tento fond nepochopiteľne pre podporu MAS nevyužíva, a to aj napriek mojim mnohým výzvam. O výraznú podporu pre MAS sa zasadzujem aj ako spravodajkyňa pre ESF+ pre nasledujúce programové obdobie.“
KDH dlhodobo navrhuje preniesť rozhodovanie o eurofondoch, vrátane hlavných fondov (Európsky fond regionálneho rozvoja, Kohézny fond, Európsky sociálny fond, samostatný Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka a ďalšie) v regiónoch na župy, mestá, obce, či miestne akčné skupiny. „Regióny nemôžu byť rukojemníkmi vládnych úradov a ich neschopného centralizovaného manažmentu. Naopak, decentralizácia je cestou. Hnutie bude preto prostredníctvom svojich poslancov NR SR vo Výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a vo Výbore pre hospodárske záležitosti iniciovať, aby sa Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zaviazalo zabezpečiť efektívne a merateľné manažovanie miestneho rozvoja vedeného komunitou,“ konštatuje predseda KDH Milan Majerský.
V tomto momente KDH považuje za kľúčové vyriešenie súčasnej situácie MAS na Slovensku, a to predovšetkým:
- Masívnym zrýchlením procesu čerpania financií na podporu rozvoja vidieka z obdobia 2014 – 2020, nakoľko rok 2025 je posledný, v ktorom sa dá dočerpať staré obdobie 2014 – 2020 a súčasný stav čerpania je na úrovni len 16%, tzn. ostáva dočerpať až 84%.
- Okamžitým nastavením a spustením čerpania financií na podporu rozvoja vidieka (cez program LEADER) v súčasnom programovom období 2021-2027. Súčasná vláda opäť opakuje chyby, ktoré urobila pri zlom nastavení starého obdobia v rokoch 2014 – 2020.
Milan Majerský opätovne pripomenul aj ďalšie systémové riešenia KDH pre rozvoj regiónov cez MAS:
- Decentralizácia manažovania eurofondov
- Zavedenie financovania MAS z viacerých zdrojov, aby sme zabezpečili podporu ako sociálnych služieb, tak aj životného prostredia, podnikateľov, občianskych združení či charitatívnych organizácií.
- Umožnenie MAS riadiť celý proces výberu, zazmluvnenia a realizácie projektov a výrazne zjednodušiť administratívu. Zníži sa tým zlé manažovanie zo strany ministerstiev či PPA a podstatne sa tým zrýchli realizácia projektov.
„Hnutie je pripravené pomôcť v záujme občanov a využiť aj svoje postavenie v Európskom parlamente, kde je súčasťou najvplyvnejšej frakcie Európskej ľudovej strany. Prvý krok však musí urobiť vláda. Preto ju ešte raz vyzývame: nehádžte ľudí na vidieku cez palubu a ukážte, že to so zlepšovaním ich života myslíte vážne,“dodáva europoslankyňa Miriam Lexmann.